10226   6921
تاریخ انتشار: 1395/01/28 15:54
بانک جهانی سهم بخش داخل را در اجرای پروژه های ایران ٦٥ درصد اعلام کرده است

پرویز سنگین بعدازظهر امروز (شنبه ٢٨ فروردین ماه) در پنل "نقش شرکتهای اکتشاف و تولید و شرکتهای پیمانکاری در ارتقای توان داخل" در همایش "صنعت نفت دانش بنیان؛ تبلور اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی" گفت: بنا داریم نهایت استفاده را از توان داخل  در قراردادهای IPC لحاظ کنیم که اگر استفاده درستی از پیش نویس IPC در این زمینه انجام دهیم، به اهداف مندرج در اقتصاد مقاومتی دست خواهیم یافت.

مدیرکل تجاری سازی فناوری و ساخت معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت از جمله اولویتهای شرکت ملی نفت را در ارتقای توان داخل، رسیدن به استانداردهای بین المللی، داخلی سازی و توسعه خوشه های صنعتی داخلی در سطح بین المللی اعلام کرد و افزود: برای حداکثرسازی مشارکت بخش داخل، باید به شناسایی نقاط قوت و ضعف شرکتهای داخلی و همچنین روزآمدکردن آنها اقدام کنیم.

وی با اشاره به برنامه ریزی وزارت نفت برای افزایش سهم داخل در قراردادهای بالادستی افزود: زمانی که توان شرکتهای داخلی در اجرای پروژه ها افزایش یابد، شرکتهای بین المللی نیز با آنها همکاری کرده و شاهد انتقال فناوریهای اکتشاف و تولید خواهیم بود.

مدیرکل تجاری سازی فناوری و ساخت معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت با اشاره به مطالعات انجام شده برای رسیدن به تعریف مشخصی از توان داخل در اجرای پروژه ها تصریح کرد: در ایران عناصر اصلی برنامه توسعه توان داخلی فراهم است.

سنگین افزود: مدل ایده آلی در زمینه ساخت داخل در دنیا وجود ندارد، با این حال در کشورهایی مانند برزیل، انگلستان و مالزی درصد سهم داخل بین ٤٠ تا ٨٠ درصد است؛ از سوی دیگر بسیاری از کشورها نیز برای رساندن سهم داخلی خود به درصدهایی میان ٢٥ تا ٣٠ درصد تلاش می کنند.

وی با بیان این که براساس اعلام بانک جهانی درصد سهم داخلی ایران در اجرای پروژه ها ٦٥ درصد است، تصریح کرد: اعلام این آمار برای ما بسیار ارزشمند است، ضمن این که براساس قانون نیز تمام تلاش خود را به کار می بریم تا حداکثر استفاده را از ساخت داخل عملی کنیم.

سنگین با اشاره به قراردادهای IPC و انتقال دانش و فناوری به موجب این قراردادها تصریح کرد: ایران به دنبال دست یافتن به راهی است تا بتواند چالشهای به کارگیری توان داخلی را برای شرکتهای خارجی به حداقل برساند تا آنها بتوانند به مشارکت با شرکتهای داخلی اقدام کنند.

مدیرکل تجاری سازی فناوری و ساخت معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت با اشاره به مطالعه قراردادهای منعقد شده در دیگر کشورها تصریح کرد: نتایج این مطالعات نشان می دهد که با افزایش مبلغ قرارداد، حضور شرکتهای خارجی در کشور موردنظر کاهش می یابد که ما نیز در ایران با چنین مسئله ای مواجه هستیم که امیدواریم به این موضوع توجه شود.

 

منبع شانا


راههای ارتباطی

پست الکترونيکي :

anjomannisoc@gmail.com

info@anjoman-nisoc.ir

سامانه پیام کوتاه :
50005708614403

پیشخوان

پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري پايگاه اطلاع رساني معاول اول رييس جمهور منشوردولت تدبير و اميد 

آمار بازدید

بازدید کل: 1789097
ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست