20249   2144
تاریخ انتشار: 1395/02/21 12:04
تروریستهای سازمانی نیاز به اعمال قدرت دارند اما بدليل عزت نفس و دانش فنی پایین و عدم پایبندي به اصول اخلاقی و همچنين کم کار و تن پرور بودن، تنها راه کسب منافع خود را در ترور افراد فعال و شايسته سازمان مي دانند

آسیب‌شناسی مسائل و موضوعات مبتلا به سازمان یک ضرورت است. این ضرورت را کارشناسان و متخصصان سازمانی درک و در قالب چارچوبی با نام سندرم یا اختلال سازمانی تدوین کرده‌اند.

 سندروم آمیزه‌ای از علائم و نشانه‌ها است که در کل اختلالی خاص را پدید می‌آورند.

 با تعریفی که در ابتدای این یادداشت در مورد اصطلاح سندرم صورت گرفت، باید دانست که هر سازمانی در برخی مقاطع ممکن است هم چون اُرگانی زنده دچار مجموعه‌ای از معضلات سازمانی یا اصطلاحاً سندرم‌های سازمانی شود.

انواع مختلفی از سندرم‌ها در سازمان وجود دارد، آنچه که در ادامه می‌آید به معرفی و  تعریف يکي از سندرم‌های عجیب سازمانی بنام تروريسم سازماني می‌پردازد که ممکن است شما نیز امروز مشاهده گر آن باشید.

سندروم تروریسم سازمانی :

در عصر حاضر هیچ واژه‌ای مانند تروریسم تا این حد، شوم، نفرت انگیز و هراس افکن نبوده است. با شنیدن اين کلمه، فهرست بلند بالایی از انواع خشونت، سوء قصد، قتل و بمب‌گذاری به ذهن انسان خطور می‌کند. ترور در لغت به معنای ترس و وحشت زیاد است و تروریسم به معنای ترساندن است. نخستین بار در سال ۱۷۹۶ میلادی در متمم فرهنگ لغات فرانسه، ترور را به معنای قتل سیاسی با سلاح، و تروریست را به معنای طرفدار خشونت و عامل ایجاد رعب و وحشت دانسته‌اند. تروریسم یکی از واژه هایی است که امروزه در ادبیات سیاسی جهان کاربرد بسیار گسترده ای پيدا کرده و اخيرا به حوزه های دیگر از جمله سازمان ها نیز راه یافته است. اصطلاح تروریسم سازمانی را اینگونه تعریف می‌کنند، «رفتار یک فرد یا باندی از افراد خاص که چون برای دست‌یابی به هدفهای شخصی یا گروهی خود قادر به استفاده از روشهای صحیح نیستند و نمی‌توانند منافع خود را به شیوه‌ای صحیح، مقبول و مطابق با میزانهای اخلاقی بدست آورند، می‌کوشند با اِعمال قدرت و براساس ترس، حذف روانی- اجتماعی افراد دیگر، شایع‌پراکنی و بدگویی به مقصود خود برسند. طی این فرایند آنها سعی می‌کنند شخص یا اشخاص مورد تهاجم را در نظر رؤسا، مرئوسان و همکارانشان، نامطلوب، کم کار، مخالف اهداف سازمان و افرادی بی مصرف و بد، جلوه دهند»

 تروریستهای سازمانی نیاز به اعمال قدرت دارند اما بدليل عزت نفس و دانش فنی پایین و عدم پایبندي به اصول اخلاقی و همچنين کم کار و تن پرور بودن، تنها راه کسب منافع خود را در ترور افراد فعال و شايسته سازمان مي دانند.

در اکثر سازمان های سلسله مراتبی، افراد در سطوح سازمانی مختلف ممکن است به خاطر حفظ موقعیت خویش و همچنین آماده‌سازی زمینه‌ی لازم برای ارتقای شغلی خود، افراد هم ردیف خود را نزد مدیر سازمان بد جلوه دهند، که به این عمل ترور شخصیت می‌گویند.


راههای ارتباطی

پست الکترونيکي :

anjomannisoc@gmail.com

info@anjoman-nisoc.ir

سامانه پیام کوتاه :
50005708614403

پیشخوان

پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري پايگاه اطلاع رساني معاول اول رييس جمهور منشوردولت تدبير و اميد 

آمار بازدید

بازدید کل: 1223153
ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست