20258   1820
تاریخ انتشار: 1395/03/03 06:41
امام جمعه خارگ گفت: باید از وزیر نفت پرسید چرا مردم خارگ از بودجه نفت برای خدمات مختلف محروم شده‌اند؟

حجت‌الاسلام موسی کمالی در خطبه‌های نماز جمعه امروز جزیره خارگ، با دعوت خود و دیگران به تقوا اظهار کرد: ترجیح دادن گرسنگی بر سیری، از سیره پیامبران و ائمه بود و خداوند در قرآن می‌فرماید «بخورید و بیاشامید، اما اصراف نکنید و این نیز از سیره پیامبران است».

وی با تبریک ولادت امام زمان (عج) افزود: باید از خدا بخواهیم و به گونه‌ای رفتار کنیم که ظهور امام زمان (عج) نزدیک‌تر شود. یهودیان و مسیحیان و اهل سنت نیز همه به ظهور منجی اعتقاد دارند و برخی اعتقاد دارند که منجی هنوز دنیا نیامده اما ما اعتقاد داریم که هست اما از انظار غایب است.

امام جمعه خارگ در بیان خطبه دوم نیز با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع حافظان و قاریان، بیان داشت: واقعیت‌های زندگی ما با قرآن فاصله زیادی دارد و باید خودمان را به قرآن نزدیک کنیم، باید محافل انس با قرآن باشد و مردم بشنوند صدای قرآن را و خوشحالیم که در هفته جاری، با کمک شهرداری و دیگر ارگان‌ها چنین محافلی در خارگ برگزار شد، اما متاسفانه برخی‌ها به‌جای تکیه بر قرآن به طاغوت متکی هستند.

هدایت دینی، سیاسی و پیگیری خدمات اجتماعی مردم از وظایف روحانیت است

وی با اشاره به سخنان امام خامنه‌ای در جمع روحانیون، تصریح کرد: هدایت دینی، هدایت سیاسی و بصیرت‌افزایی و راهنمایی برای رفاه خدمات اجتماعی از نکاتی بود که مقام معظم رهبری وظیفه روحانیت دانست.

کمالی گفت:‌ روحانیت انقلابی است و باید انقلابی بماند، برخی می‌خواهند روحانیت را ساکت نگه دارند و آن را تخریب کنند تا کاری به کار دیگر نداشته باشد، اما رهبر فرمودند «اگر روحانیت نباشد، نظام نخواهد بود»، امروز خیلی‌ها می‌گویند که روحانیت چکار به پیگیری خدمات اجتماعی دارد، در صورتی که باید پیگیر مشکلات مردم باشند.

چرا مردم خارگ از بودجه نفت برای خدمات پیرامونی و مسئولیت اجتماعی محروم شده‌اند؟

خطیب نماز جمعه خارگ با اشاره به برگزاری همایش وزارت نفت خاطر نشان کرد: این همایش با ارزشی بود و آن مسئولیت اجتماعی شرکت نفت بود که چیز جدیدی نیست و سال‌ها است که دنبال می‌شود و هر شرکتی که جایی می‌رود، باید اطراف خودش را نیز حمایت کند.

کمای ادامه داد: وزیر نفت در این همایش به این مسئله تاکید کرده بود «صنعت نفت واقف است به این که باید وظایف اجتماعی و پیرامونی خود را انجام دهد و رفتار ما باید به‌گونه‌ای باشد که مردم آن مکان حس کنند که ما با آن‌ها دوست هستیم» اما این تا در عمل نباشد، دوستی به وجود نخواهد آمد.

وی ادامه داد: وزیر نفت گفته بود «اگر ما وظایف خود را در این زمینه به نحو احسنت انجام دهیم، قطعا در زمینه‌های دیگر پیرامون نفت حل خواهد شد» و بر ایجاد مراکز فنی و حرفه‌ای برای آموزش نیروهای بومی و استخدام آن‌ها تاکید کرده بود و «شهرک‌سازی را آفت حضور در این مناطق بیان ذکر کرده بود» که آغاز درگیری‌ها خواهد بود.

کمالی ادامه داد: وزیر نفت بیان کرده «نباید شهرک‌های جداگانه ایجاد کرد و باید در بین مردم حضور داشت» و کارشناسان آنان گفتند «طرح اقماری آسیب جدی است» و راه حل‌هایی هست و ما پیشنهاد دادیم که متاسفانه کسی به آنها عمل نکرد.

وی ادامه داد: بودجه پیرامونی مسئولیت اجتماعی نفت امسال از بیش از دو برابر شده است و از 300 میلیارد به 700 میلیارد تومان افزایش یافته است و خارگ در این لیست حذف شده است. چرا؟ چون مسؤولان خارگ به دنبال طرح تفصیلی و عوارض شهری هستند، چرا مردم باید از این بودجه محروم شوند، چون به دنبال حق قانونی خود هستند؟

کمالی ادامه داد: یک قانونی است بنام عوارض و باید پرداخت شود که مسئولان برای پرداخت نکردن آن به دنبال قانونی گشتند و پیدا نکردند و گفتند «حالا که نمی‌توانیم، باید طرح تفصیلی را به گونه‌ای طراحی کنیم که فقط شامل شهر شود تا از پرداخت عوارض معاف شوند»، این تنها طرح تفصیلی در کشور است که آن را امنیتی کردند، کدام طرح تفصیلی امنیتی شده است؟ اراک و فوردو و بوشهر امنیتی نشده است، اما خارگ امنیتی شده است.

امام جمعه خارگ گفت: من از آقای وزیر می‌پرسم، به کدامین دلیل مردم خارگ تحریم شده‌اند، در بحث استخر مانع شده‌اند و تشکر می‌کنم از استاندار مردمی که گفته من بار آن‌ها را یک تنه به دوش می‌کشم و بودجه استخر را پرداخت می‌کنم.

فوت یک جوان خارگی به علت نبود اورژانس هوایی

وی خاطرنشان کرد: چرا باید با نبود اورژانس هوایی، افراد جان خود را از دست بدهند؟ دیشب یکی از جوانان خارگ به همین علت فوت کرد، یک جوان 16 ساله، از ساعت 11 نیاز به انتقال دارد و بخشدار و سایر مسؤولان تا ساعت 4 صبح درگیرند برای پیدا کردن یک وسیله هوایی و آیا یک جزیره استراتژیک باید اینگونه باشد؟ باید عوارض را ندید که مردم را بیرون کنید؟ بیرون کردن مردم که ضدامنیت است، شما از نیروهای امنیتی می‌خواهید که طرحی را تصویب کنند که عوارض پرداخت نشود تا مردم از این جزیره بروند، این که ضد امنیت است.

وی بیان کرد: ما خواهش می‌کنیم از وزیر نفت که خودشان مسؤولیت اجتماعی را در این همایش مطرح کردند، نه کمک به آن‌ها، بلکه حق عوارض خودشان را بدهند و طرح تفصیلی را در جایی که جای قانونی خود است، تصویب کنید و مسؤولان در تهران باید به دنبال همدلی و دوستی باشند و نگذارند دوگانگی و تفرقه پیش بیاید و این مردم را تحریم نکنید.


راههای ارتباطی

پست الکترونيکي :

anjomannisoc@gmail.com

info@anjoman-nisoc.ir

سامانه پیام کوتاه :
50005708614403

پیشخوان

پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري پايگاه اطلاع رساني معاول اول رييس جمهور منشوردولت تدبير و اميد 

آمار بازدید

بازدید کل: 1223181
ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست