20271   1611
تاریخ انتشار: 1395/03/25 14:26
مقدار تولید نفت ایران در خردادماه امسال از رقم سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز فراتر رفت و صادرات نفت خام نسبت به زمان تحویل دولت یازدهم نیز ٢ برابر شده است

مقدار تولید نفت ایران در خردادماه امسال از رقم سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز فراتر رفت و صادرات نفت خام نسبت به زمان تحویل دولت یازدهم نیز ٢ برابر شده است.

بیژن زنگنه صبح امروز (سه شنبه، ٢٥ خردادماه) با حضور در مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک به نمایندگان جدید مجلس که توانستند اعتماد مردم را به دست آورند به گزارش عملکرد صنعت نفت پرداخت و با بیان این که تولید نفت ایران در خردادماه امسال از مرز سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه در روز گذشت، افزود: این در حالی است که تولید نفت ایران در پنج ماه نخست سال ٩٢، ٢ میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز بود.

وی مقدار تولید میعانات گازی را نیز ٦٠٠ هزار بشکه در روز عنوان کرد و افزود: این میزان در سال ٩٢ ٣٨٠ هزار بشکه بوده است.

وزیر نفت با بیان این که صادرات نفت ایران نفت از دیماه سال ٩٤ تا کنون ٢ برابر شده است، در حالی که این رقم در پنج ماه نخست سال ٩٢ بدون احتساب میعانات گازی، روزانه ٩٧٠ هزار بشکه بود، تصریح کرد: مقدار صادرات نفت ایران هم اکنون از مرز ٢ میلیون بشکه در روز فراتر رفته است.

زنگنه با بیان این که افزایش تولید نفت ایران بر میدانهای مشترک غرب کارون متشکل از میدانهای آزادگان، یادآوران و یاران، متمرکز است، تصریح کرد: تولید نفت از این میدانها در آغاز به کار دولت یازدهم، ٧٠ هزار بشکه در روز بود که در پایان خردادماه امسال به ٢٠٠ هزار بشکه در روز می رسد و تا پایان سال ٩٥ از ٢٦٠ هزار بشکه در روز نیز فراتر می رود.

محدودیتی برای تامین خوراک پتروشیمی ها نداریم

زنگنه سپس به ارائه گزارش تولید محصولات پتروشیمی پرداخت و با بیان این که تولید محصولات پتروشیمی در آغاز سال ٩٢، ٤٠,٦ میلیون تن و صادرات آن ١٢.٨ میلیون تن بوده است، اظهار کرد: این ارقام در سال ٩٤ به ترتیب به ٤٦ میلیون تن و ١٨.٧ میلیون تن رسیده است که نشان دهنده افزایش ٤٦ درصدی در صادرات است.

وزیر نفت با بیان این که گاز طبیعی تحویلی به مجتمعهای پتروشیمی از ٣٥ میلیون تن در سال ٩٢ به ٤٣ میلیون تن در سال ٩٤ رسیده است، افزود: ما هیچ محدودیتی برای مصرف گاز در مجتمعهای پتروشیمی نگذاشتیم.

وی با بیان این که سال ٩٥ یک سال استثنایی برای صنعت پتروشیمی ایران است، یادآور شد: تا نیمه سال ٩٦ تعداد زیادی از مجتمعهای پتروشیمی به بهره برداری می رسند و تاکنون بخشی از آنها مانند پتروشیمی لرستان، مهاباد به بهره برداری رسیده است و بقیه نیز همانند مرودشت، پردیس، کاوه و... به بهره برداری خواهند رسید.

به گفته زنگنه، تولید محصولات پتروشیمی با تکمیل این مجتمعها به قیمت سال ٩٢، ٥,٧ میلیارد دلار افزایش می دهد که خیز یزرگی برای ٢ برابر شدن تولید محصولات پتروشیمی است.

تولید بنزین یورو ٤ به ٢٥ میلیون لیتر رسید

وزیر نفت سپس به بخش فرآورده های نفتی اشاره کرد و با بیان این که خوشبختانه هم اکنون در هفت کلانشهر کشور بنزین با استاندار یورو ٤ توزیع می شود، تصریح کرد: فرآورده هایی که استاندار نبودن در دولت یازدهم حذف شده است.

زنگنه با بیان این که تولید بنزین یورو ٤ در دولت یازدهم به ٢٥ میلیون لیتر رسیده است، در حالی که این رقم در آغاز بکار این دولت یک میلیون و ٢٠٠ هزار لیتر بوده است، افزود: در توسعه بخش پالایش، اولویت نخست ما پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی کشور با ظرفیت ٣٦٠ هزار بشکه در روز است که امیدواریم فاز نخست این پالایشگاه تا پایان امسال وارد مدار شود.

به گفته وزیر نفت، با ورود فاز نخست این پالایشگاه، کشور نه تنها از واردات بنزین بی نیاز خواهد شد بلکه می تواند وارد بازارهای صادراتی شود.

زنگنه پالایشگاه آناهیتا در کرمانشاه  و پارس در شیراز را از دیگر اولیوتهای بخش پالایش کشور عنوان کرد و افزود: ما برای رغبت سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این بخش، حداکثر تخفیفها را داده ایم و امیدواریم با رفع تحریم و حل مشکل فاینانس مشکلات سرمایه گذاری در این بخش حل شود.

وی با بیان این که همچنین مجوز ساخت هشت پالایشگاه میعانات گازی در سیراف با مجموع ظرفیت روزانه ٤٨٠ هزار بشکه نیز صادر شده است، تصریح کرد: با توسعه این پالایشگاهها، تا چهار سال آینده ایران دیگر میعانات گازی برای صادرات نخواهد داشت و همه میعانات گازی کشور که در آن مقطع با توسعه فازهای پارس جنوبی به روزانه یک میلیون بشکه خواهد رسید، در کشور مصرف می شود.

به گفته زنگنه، با انجام این کارها، ظرفیت پالایشی کشور از یک میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز به نزدیک سه میلیون بشکه در روز می رسد.

جمعیت تحت پوشش گازرسانی به ٩٥ درصد می رسد

وزیر نفت در ادامه این جلسه به موضوع گازرسانی که مورد علاقه نمایندگان نیز است پرداخت و با اشاره به این که پوشش گازرسانی روستاهای کشور از نظر جمعیتی در سال ٩٢، ٥٥ درصد بود که در اردیبشهت ٩٥ این رقم به ٧٠ درصد نزدیک شده است، افزود: برنامه این است که با استفاده از تسهیلاتی که مجلس تصویب کرد به عنوان ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید، ما بتوانیم پوشش گازرسانی کل جمعیت کشور را تا پایان سال ٩٦ به  ٩٥ درصد برسانیم  این عدد هم اکنون ٩٠ درصد است و اگر این کار انجام شود تقریبا همه کشور تحت پوشش گازرسانی قرار گرفته است.

زنگنه با اشاره به این که از ابتدای سال ٩٢ تا پایان سال ٩٤ به بیش از ٦ هزار و ٢٠٠ روستای جدید و ٦٠ شهر جدید کوچک گازرسانی شده است، تصریح کرد: این حرکت با قدرت پیدا خواهد کرد.

برنامه های نفت بر اساس اقتصاد مقاومتی است

وی سپس به تشریح فعالیتهای انجام شده در بخش توسعه فناوری و پژوهش پرداخت و با اشاره به این که مطالعه ٥٢ مخزن نفت و گاز به دانشگاهها سپرده شده است و افزود: در زمینه توسعه فناوری و پژوهش ١٢ قرارداد برای بومی سازی فناوریهای اصلی پالایش نفت، گاز و تولید محصولات پتروشیمی و پالایشی امضا شده است.

زنگنه با بیان این که برای ساخت ١٠ گروه کالایی تجهیزات اصلی صنعت نفت همسو با اهداف اقتصاد مقاومتی از سوی سازندگان داخلی گامهای مهمی برداشته شده است، افزود: شرکتهای اکتشاف و تولید نیز ایجاد خواهد شد.

وزیر نفت با تاکید بر این که انجام همه این کارها در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی بوده است، تصریح کرد: تلاش شده در انجام کارها به موضوع درونزایی و برونگرایی، دانش بنیانی، عدالت محور توجه شود و همه برنامه ها وزارت نفت در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است.

کاهش سرمایه گذاری در بخس بالادستی نفت در جهان

زنگه در ادامه به موضوع بازار نفت پرداخت و این موضوع را به ٢ بخش «روند نوسان قیمت نفت در بازارهای جهانی» و «بازگشت ایران به بازار نفت در پساتحریم» تقسیم کرد و درباره بازار جهانی نفت گفت: تعادل و نبود تعادل میان عرضه و تقاضا از عوامل اثر گذار بر تعیین قیمت نفت هستند؛ بدان معنا که هر زمان تقاضا بیشتر از عرضه باشد قیمت بالا می رود و برعکس.

وی با بیان این که تولید جهانی نفت خام و میعانات گازی حدود ٩٥ میلیون بشکه در روز است که از این میزان ٣٢ میلیون بشکه از سوی کشورهای عضو اوپک تامین می شود، یادآور شد: قیمت نفت در سالهای  گذشته زمانی که به قیمت  ١٠٠ دلار نزدیک شد به طور کامل مشخص بود که برداشت نفت از پروژه های گران قیمت بویژه نفت خام در لایه رستی (شیل گس و شیل اویل) اقتصادی می شود.

وزیر نفت با اشاره به این که آمریکا در سالهای ٢٠١٠ تا ٢٠١٤، هزار میلیارد دلار در این بخش سرمایه گذاری کردند، افزود: رقم تولید این کشو با این حجم از سرمایه گذاری از یک میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در روز به پنج میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در سپتامبر ٢٠١٤ رسید که یکی از سریعترین جهشها در تولید نفت آمریکا بوده است.

زنگنه با بیان این که عربستان با خارج شدن ایران از بازار به دلیل تحریمها در سال ٢٠١١ تولید خود را ٩ میلیون و ٣٠٠ هزار بشکه در روز و بیش از ١٠ میلیون بشکه در روز رساند، یادآور شد: تولید نفت عراق نیز از ٢ میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه در روز به بیش از چهار میلیون بشکه در روز رسید.

وزیر نفت با بیان این که این افزایش تولید سبب شد بازار با بیش از ٢ میلیون بشکه ای در روز مازاد  عرضه روبرو شود، تصریح کرد: رشد مازاد عرضه سبب شد قیمت نفت در بازارهای جهانی از ١٠٠ دلار تا زیر ٣٠ دلار هم برسد.

وی با بیان این که قیمت نفت پس از ٢ سال روند کاهشی، هم اکنون شاهد افزایش است که تحلیگران دلیل آن را افزایش تقاضا و کاهش تولید نفتهای گرانقیمت عنوان می کنند، اظهار کرد: شرایط موجود حاکی از آن است که در حال خروج از شرایط بحرانی هستیم.

زنگنه ادامه داد: برآوردهای دبیرخانه اوپک حاکی از این است که در سال ٢٠١٦، یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه تقاضا نسبت به سال ٢٠١٥ افزایش می یابد و در همین سال ٧٠٠ هزار بشکه تولید نفت کشورهای غیر عضو اوپک کاهش می یابد.

وی با اشاره به این که تعداد دکلهای حفاری آمریکا از ١٦٠٠ دکل در سال ٢٠١٤ به ٦٠٠ دکل در نوامبر ٢٠١٥ رسیده است، به موضع سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت جهان اشاره کرد و افزود: حجم سرمایه گذاری در این بخش از ٦٧٠ میلیارد دلار در سال ٢٠١٤ به ٤٤٤ میلیارد دلار رسیده است.

به گفته زنگنه، این عوامل سبب شد فشار روی بازار نفت کاهش و قیمت نفت افزایش یابد.

ایران رقبای سرسختی در بازار نفت دارد

وزیر نفت در ادامه این بحث به بازگشت ایران به بازار نفت اشاره کرد و با بیان این که ایران در بهترین شرایط وارد بازار نفت شده است، تصریح کرد: ایران در شرایطی وارد بازار نفت شد که بسیاری گمان می کردند ورود نفت ایران سبب کاهش بیشتر قیمت نفت می شود در حالی که این گونه نشد و قیمت نفت در حالی که ما یک میلیون بشکه نفت جدید وارد بازار کردیم نه تنها کاهش پیدا نکرد بلکه افزایش یافت.

وی در توضیح دلایل کاهش نیافتن قیمت نفت با وجود ورود یک میلیون بشکه ای نفت ایران هم گفت: ایران پیش از ورود نفت خود به بازار نفت با وجود انتقاد بسیاری از دوستان اعلام کرد که بزودی به بازار باز خواهد گشت یا ایران در سریعترین زمان به بازار نفت باز می گردد و... عنوان کردن این موضوع سبب شد تا بازار نسبت به ورود نفت ایران به بازار واکسینه شود و نفت ایران را لحاظ کند.

زنگنه با تاکید بر این که با وجود این انتقادها، سیاست نظام بازگشت هر چه سریعتر بشکه های نفت ایران به بازار بوده است، تصریح کرد: ایران در ورود به بازار نفت یک اصل مهم را سولوحه کارش قرار داد و آن این که باید هر چه سریعتر به بازار نفت بازگردد زیرا در غیر این صورت نمی توانست سهم از دست رفته خود را در بازارهای جهانی و اوپک به دست آورد.

به گفته وی، اگر ایران می خواست بشکه هاي نفت خود را به آرامی وارد بازار کند هیچگاه قادر نبود سهم از دست رفته در بازار را به دست آورد یعنی اجازه بازگشت بشکه های نفت ایران به بازار داده نمی شد.

وزیر نفت با بیان این که ایران رقبای سنگین و سرسختی در بازار نفت دارد، افزود: حتی اگر این کشورها مخالف سیاسی نباشند اما از نظر بازار طبیعی رقابت، رقبای سرسخت ما هستند.

زنگنه افزود: با وجود این که فشارهای زیادی بر ما وارد بود اما در مقابل آن ایستادیم.

مشکلات گریبانگیر نفت؛ از پرداخت یارانه تا افزایش شدت مصرف انرژی

وزیر نفت در ادامه، به مشکلات گریبانگیر صنعت نفت اشاره کرد و گفت: یارانه های سنگین پرداختی از مشکلات جدی بخش گاز و پالایش و پخش است و با وجود تلاشهای دولت، این مسئله همچنان بر تشکیلات این دو بخش صنعت نفت فشار وارد می کند.

وی، تراکم پرسنل و سرعت و شتاب افزایش مصرف انرژی در کشور را از دیگر مشکلات مبتلابه صنعت نفت خواند و افزود: اگر نتوانیم مصرف را مهار کنیم و شدت انرژی را کاهش ندهیم، امکان پاسخگویی به این روند فزاینده مصرف انرژی در آینده وجود نخواهد داشت.

وزیر نفت به مفاسد مالی به عنوان یکی دیگر از مشکلات پیش روی وزارت نفت در زمان تحویل این وزارتخانه در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: ٢,٧ میلیون دلار از منابع نفت را آقای زنجانی برده و معلوم نیست چه بر سر آن آورده است و یا خریدهایی که بعضا در دوره قبل بی ضمانت انجام شده بود و نمونه آن هم دکلی است که مشخص نیست الان کجاست.

صنعت نفت به حمایت مجلس شورای اسلامی نیاز دارد

زنگنه با این حال، حیاتی ترین مسئله بعد از برجام و رفع تحریمها در کشور را ظرفیت سازی برای تولید نفت و افزایش قدرت تولید نفت خام کشور عنوان کرد و گفت: اگر به این مهم توجه جدی نشود، بازارها را از دست می دهیم، موازنه قدرت در منطقه به ضرر ما رقم می خورد و آسیبهای جدی به مخازن ما وارد می شود که در این زمینه از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی انتظار همکاری داریم.

وی با بیان این که فعال شدن صنعت نفت، فعالسازی اقتصاد کشور را به دنبال دارد و چرخ صنعت نفت، تمام اقتصاد کشور را به جریان می اندازد، به ذکر نمونه ای پرداخت و گفت: روزی که عسلویه فعال بود، هیچ سازنده و پیمانکاری نبود که کاری در عسلویه نداشته باشد و این وضع باید دوباره احیا شود.

وزیر نفت با تاکید بر این که باید صدای ما، صدای همدلی باشد، خاطرنشان کرد: صنعت نفت به حمایت مجلس شورای اسلامی نیاز دارد و قطعا این حمایت باید با نظارت دقیق مجلس بر عملکرد نفت همراه باشد.

این خبر در حال تکمیل است...

 

منبع شانا


راههای ارتباطی

پست الکترونيکي :

anjomannisoc@gmail.com

info@anjoman-nisoc.ir

سامانه پیام کوتاه :
50005708614403

پیشخوان

پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري پايگاه اطلاع رساني معاول اول رييس جمهور منشوردولت تدبير و اميد 

آمار بازدید

بازدید کل: 1223143
ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست