20276   3093
تاریخ انتشار: 1395/03/29 12:22
بیژن نامدار زنگنه نخستین بار در یک برنامه تلویزیونی گفت وقتی وزارت نفت را در سال 84 ترک کردم حدود 80 هزار نفر شاغل داشتیم و حالا که تمام پتروشیمی ها و پالایشگاه ها واگذار شده 120 هزار نیرو داریم.که نیمی از آنها مازاد هستند

 

به گزارش سایت استان کهگیلویه و بویر احمد؛ آن زمان این حرف را در پاسخ به منتقدانش گفته بود که از وی می خواستند مجوز استخدام نیروهای جدید در وزارتخانه اش را صادر کند.

حال در سال سوم فعالیتش در صحن علنی مجلس از 100 هزار نیروی مازاد سخن گفت و اضافه کرد: به شهرستان‌هایی که تاسیسات نصبی در آنها وجود دارد توجه می‌کنیم، بخشی از اعتبارات قراردادهای نفتی به فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و خدمات به این شهرستان‌ها اختصاص می‌یابد.

اگر چه این پاسخ وزیر نفت برای نمایندگان معترض به عملکردش در بحث استخدام و اشتغال  کافی بود اما باعث ناراحتی کارگران و کارکنان شرکت نفت شد.آقای زنگنه این شمایید که مازاد هستید نه ما

معترضان معتقدند حرفهای وزیر تا حدودی قدرناشناسانه است چراکه این افراد در گرمای بالای 40 درجه جنوب شب و روز درگیر کار و در معرض انواع و اقسام بیماریهای حاد وتنفسی هستند اما وزیر بدون آگاهی از مشکلات، این افراد را مازاد می خواند.

به همین دلیل تعدادی از کارکنان صنعت نفت با انتشار نامه ای ضمن گلایه نسبت به حرفهای وزیرازنمایندگان مجلس،خواستار پیگیری هر چه سریعتر ممنوعیت بکار گیری کارکنان بازنشسته  در وزارت نفت  شدند.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

این شمایید که مازاد هستید

در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل مزین شده است متاسفانه برای چندمین بار وزیر محترم نفت سخنانی ایراد و نیمی از کارکنان وزارت نفت را مازاد خطاب نموده اند.این در حالی است که به تعبیرمسوولین محترم تولید و فروش نفت ایران به چهار میلیون بشکه در روز رسیده است که این افزایش در گرو تلاش شبانه روزی سربازان خط مقدم عرصه تولید بوده و خواهد بود.

از روزی که موضوع خصوصی سازی در وزارت نفت مطرح شد یکی از بزرگترین نقاط ضعف آن نبود برنامه ریزی مشخص برای نیروی انسانی بود .نیروی انسانی وزارت نفت در داستان واگذاریها به بخشهای شبه دولتی چنان آسیبی به لحاظ امنیت و شخصیت شغلی دیدند که اگر آن را به بزرگترین سونامی نیروی انسانی در تاریخ نفت تعبیر کنیم هیچ اغراق نکرده ایم. از یک سو جذب نیروی انسانی به اهداف سیاسی در وزارت نفت و از سوی دیگر بی توجهی به مجموع قوانین و مقررات استخدامی و انتصاب در این وزارتخانه و درنهایت نگاه هایی بدون پایه کارشناسی روزگار کارکنان را سیاه کرد.

امروز دیگر عجیب نیست اگر بشنویم کارکنان وزارت نفت با وجود انجام مشاغل سخت عملیاتی و فعالیتهای طولانی مدت در محل کار خود مجبور به انتخاب مشاغل دوم و سوم در زمان استراحت برای تامین نیاز خانواده هایشان و تامین آتیه هایشان هستند.

در واقع کارکنان متخصص و با انگیزه نفت در شرایط سخت کار پذیرفتن تحقیر های شغلی مدام از سوی سازمان خود دچار بی رغبتی و تقویت منفی بی انگیزگی شده اند تا آنجا که می توان ادعا کرد تا به امروز چنین وضعیتی برای خانواده بزرگ وزارت نفت سابقه نداشته است.

در تاریخ استخدامی نفت و حتی کشور به یاد نداریم کارکنان یک وزارتخانه مهم و استراتژیک مازاد خوانده شوند و بارها از سوی وزیر محترم و سالخورده نفت مورد بی حرمتی قرار گیرند .متاسفانه اینطور به نظر می آید که وزارت نفت کارکنانش را به حال خود رها کرده و ظاهرا آنها که روزی دلسوز سابق این سازمان و کارکنان آن در افکار عمومی بودند و برنامه اصلی شان ایجاد انگیزه و توسعه نیروی انسانی دراین وزارتخانه بود با برنامه ریزی نادرست ایجاد سازمانی سربار با انبوه نیروی انسانی سرخورده و بدون سمت و شغل و همچنین وارد کردن ضربه بر شخصیت اجتماعی کارکنان وزارت نفت،میراثی تلخ را از خود به جای خواهند گذاشت.

از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم هرچه سریعتر قانون مممنوعیت بکارگیری کارکنان بازنشسته در وزارت نفت را پیگری نمایند که با اجرای این قانون مشکل نیروی مازاد در این وزارتخانه حل شده و دل نگرانی آقای وزیر خاتمه خواهد یافت.

تعدادی از کارکنان غیر مازاد و دلسوز و وفادار صنعت نفت

 

منبع نفت نيوز


راههای ارتباطی

پست الکترونيکي :

anjomannisoc@gmail.com

info@anjoman-nisoc.ir

سامانه پیام کوتاه :
50005708614403

پیشخوان

پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري پايگاه اطلاع رساني معاول اول رييس جمهور منشوردولت تدبير و اميد 

آمار بازدید

بازدید کل: 954202
ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست