20302   1088
تاریخ انتشار: 1395/04/15 15:58
ديدار مقام معظم رهبري با اساتيد دانشگاهها، در تاريخ 29/3/95
 
 
بسمه تعالي
 
ديدار مقام معظم رهبري با اساتيد دانشگاهها، در تاريخ 29/3/95 :
 
دکتر مسعود درخشان اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی درباره اقتصاد مقاومتی در حضور مقام معظم رهبری به نقد نگاه برخی از مسوولان به اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: از منظر اقتصاد مقاومتی به نظر می‌رسد که مهمترین علت نابسامانی‌های اقتصادی موجود چیزی جز خام فروشی نبوده است. خام فروشی منطقاً نتیجه‌اش خام اندیشی است که به‌صورت تزریق میلیاردها دلار به اقتصاد ملی متبلور شد، بدین امید واهی که با واردات کالاها و خدمات می‌توان رفاه اقتصادی را تأمین کرد و با توسعه صنایع وارداتی مونتاژ می‌توان صنعتی شد. اما نتیجه این خام اندیشی‌ها، تخلیه اکثر روستاها و شهرهای کوچک و ایجاد کلان‌شهرهای مصرفی بود که سرمنشأ اکثر نابسامانی‌های موجود اقتصادی است. متأسفانه برای مدیریت این نابسامانی‌ها، سیاست‌هایی اتخاذ شده که نهایتاً همان نابسامانی‌ها را تشدید کرده است.
به گفته این اقتصاد دادن برجسته کشور، نیروها و ظرفیت‌های داخلی، تکیه‌گاه اقتصاد مقاومتی است و ثمربخشی سیاستهای اقتصاد مقاومتی مستلزم رشد و شکوفایی این نیروها و ظرفیت‌هاست. متأسفانه برخی اقدامات در سطح کلان، خلاف این قاعده را نشان می‌دهند. نمونه بارز آن، دعوت از شرکت‌های نفتی خارجی برای انجام عملیاتی است که نیروها و ظرفیت‌های داخلی توانسته‌اند دقیقاً همان عملیات را حتی در خلال جنگ تحمیلی و در شرایط تحریم به ‌خوبی و با موفقیت انجام دهند که نمونه بارز آن توسعه چندین فاز پارس جنوبی و افزایش تولید نفت خام به مرز روزانه 7/3 میلیون بشکه در شرایط تحریم است. البته تصدیق می‌کنیم که کارایی شرکت‌های ایرانی که در مناطق نفتخیز کشور فعال هستند، در سطح شرکت‌های بزرگ نفتی خارجی نیست، اما چون تکیه‌گاه اقتصاد مقاومتی‌اند پس بایستی با استفاده از همه امکانات تقویت شوند نه آن که با ورود و حضور بلند مدت شرکت‌های بزرگ نفتی، تضعیف شوند و به حاشیه بروند. 
براساس اظهارات عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با پیروزی انقلاب اسلامی از کلیه شرکت‌های نفتی خارجی خلع ید شد، بدین امید که صنعت نفت کشور به‌دست مهندسان و مدیران دلسوز ایرانی به خوداتکایی برسد. اما اکنون که شاهد جوانه‌های رشد و بالندگی درونزا در این صنعت هستیم، متأسفانه شرکت‌های خارجی به ‌بهانه انتقال فناوری و تأمین سرمایه، در آستانه بازگشت به میادین کوچک و بزرگ نفتی کشور هستند. انتقال فناوری در چارچوب قراردادهای نفتی سرابی بیش نیست. سوابق تاریخی نشان می‌دهد که از دارسی تاکنون در هیچ قرارداد نفتی، هیچ فناوری توسط هیچ‌ یک از شرکت‌های نفتی، به صنعت نفت کشور منتقل نشده است. آنچه داریم حاصل تلاش مهندسان و استادان بخش بالادستی نفت کشور بوده است. به همین دلیل، مهندسان مخازن نفتی معتقدند که هیچ نیازی به فناوری شرکت‌های بزرگ نفتی ندارند. ضمن آنکه عنداللزوم می‌توانند از شرکت‌های خدمات و مشاوره نفتی به ‌ازای پرداخت دستمزد استفاده کنند.
 
 
وی تاکید کرد: تأمین سرمایه توسط شرکت‌های خارجی در سطحی که در برنامه ششم برای بخش بالادستی نفت اعلام شده است نیز نمی‌تواند دلیل قانع کننده‌ای برای بازگشت و حضور بلندمدت شرکت‌های نفتی خارجی باشد، زیرا که یقیناً می‌توانیم این مبلغ را از منابع داخلی و خارجی به ‌ویژه در شرایط کنونی که بازار جهانی سرمایه با مازاد سرمایه روبه‌روست، تأمین کنیم.
درخشان خاطرنشان کرد: با وجود این، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی چون دانش‌بنیان و کاربردی است، پس باید انعطاف پذیر باشد. لذا اگر ادعا شود که توسعه و بهره‌برداری از فلان میدان نفتی یا گازی مشترک، به ‌لحاظ فنی و مدیریتی فقط و فقط از عهده فلان شرکت بزرگ نفتی بر می‌آید، آن‌گاه به ‌شرط تأیید مهندسان مناطق نفتخیز، می‌توان حضور آن شرکت‌ها را از منظر اقتصاد مقاومتی و تحت قاعده اضطرار و نه یک قاعده کلی و در قالب قراردادهای ویژه‌ای که منطبق با شرح خدمات همان میدان نفتی یا گازی است، توجیه پذیر دانست.
 
رهبر معظم انقلاب اسلامي فرمودند:
 
یک نکته درباره‌ی اقتصاد مقاومتی که خب آقای دکتر درخشان انصافاً خیلی خوب صحبت کردند در این زمینه، اقتصاد مقاومتی هم عزّت ملّی است، هم گره‌گشایی فعلی است. این را چون سؤال کردند از من که شما که روی عزّت ملّی تکیه می‌کنید و مدام در سخنرانی‌ها می‌گویید عزّت ملّی و مانند اینها، نیازهای نقدِ موجود جامعه را چه کار می‌کنید؟ جواب ما همین است: اقتصاد مقاومتی اگر چنانچه به معنای واقعی کلمه، همان‌طور که گفته شده و خواسته شده، اجرائی بشود و اقدام ‌و عمل بشود. هم عزّت ملّی را تأمین می‌کند، هم نیازهای کشور را تأمین می‌کند، چون متّکی است به ظرفیّتهای داخلی، به امکانات داخلی، به تولید داخلی ...
 
 
 
انجمن اسلامي كاركنان صنعت نفت- اهواز
                      تير 1395
 

راههای ارتباطی

پست الکترونيکي :

anjomannisoc@gmail.com

info@anjoman-nisoc.ir

سامانه پیام کوتاه :
50005708614403

پیشخوان

پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري پايگاه اطلاع رساني معاول اول رييس جمهور منشوردولت تدبير و اميد 

آمار بازدید

بازدید کل: 1020020
ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست