33   14862
تاریخ انتشار: 1394/08/12 17:10
سیاستهای وزارت نفت و مشکلات جدید منابع انسانی
هفت دلیل عمده درحوزه منابع انسانی که وزارت نفت را تهدید می کند

با توجه به چشم انداز توسعه صنعت نفت بویژه در بخش بالا­دستی و نظر به این مهم که ایران هم اکنون حائز رتبه اول جهانی در ذخایر توامان نفت و گاز است، تربیت نیروی انسانی جوان و متخصص ترجیحا با تحصیلات بالا و بویژه در رده­های کارشناسی به منظور توسعه میادین نفت و گاز و تکمیل زنجیره ارزش در بخش پالایش نفت و گاز و پتروشیمی یکی از اولویت­های اساسی در وزارت نفت می­باشد. اما با سیاست­های غیر­کارشناسی وزارت نفت، تصمیماتی خلاف رویه­ های کارشناسی مانند موارد ذیل اتخاذ شده است.

1-    حذف غیر کارشناسی چندین هزار سمت : چندین هزار سمت در رده ­های مختلف شغلی تا سطح سرپرستی از شرکت­های اصلی/عملیاتی و ستادی وزارت نفت بدون بررسی کارشناسی مدون و اخذ نظرات خبرگان صنعت حذف گردید.

اصولا برای انجام چنین اقدام مهمی ابتدا با یک بررسی علمی و ساختاری همه جانبه، نیاز و یا عدم نیاز به این سمت­ها می­ بایست احراز گردد و سپس تصمیم نهایی اتخاذ شود.

برخی عواقب حذف غیرکارشناسی این سمت­ها به شرح زیر می­باشد:

- عدم امکان استخدام نیرو­های جوان و با استعداد علیرغم نیاز آتی صنعت نفت در بخش بالا­دستی برای پایداری تولید نفت و گاز.

-  جذب متخصصان با استعداد و با انگیزه و نخبه کشور توسط شرکت­های خارجی خصوصا کشور­های همجوار.

-   وابسته کردن صنعت نفت در میان مدت و دراز مدت به متخصصین خارجی.

-   تعداد قابل توجهی از متخصصین جوان و نخبه وزارت نفت و شرکت ­های اصلی آن از چندین سال قبل جهت ادامه تحصیل به دانشگاه­های خارج از کشور رفته و هم اکنون در مرحله بازگشت به کشور می­ باشند. متاسفانه سمت­های این کارمندان رسمی حذف گردیده است. این خود پیام روشنی است به آن­ها که کشور به شما نیازی ندارد و لازم نیست که دیگر به کشور باز گردید!!!!

-  تعدادی از شاغلین دانشگاه صنعت نفت جهت ادامه تحصیل در دانشگاه­های خارج و داخل بورس شده بودند که اخیرا بورس آن­ها لغو و به کاریابی معرفی شدند. برخی از آنها مجبور به ترک محل تحصیل خود شده و جهت کاریابی در داخل کشور سرگردان و بلا­تکلیف گشته ­اند.

-   بلاتکلیف و سرگردان شدن بسیاری از کارمندانی که مراحل پایانی استخدام و یا انتقال خود را گذرانده­اند ولی به یکباره و بدون اطلاع قبلی، سمت های جدیدی که قرار است تصدی کنند، حذف شده است. جالب آنجاست که مسئولین نیروی انسانی بدلیل بی اطلاعی، پاسخ قانع کننده­ای برای ذینفعان نداشته­اند.

2- ممنوعیت هر نوع استخدام:  طی بخشنامه رسمی وزارت نفت. این مسأله بدون در نظر گرفتن امکان تولید نفت و گاز حد­اقل تا نیم قرن آینده و نیاز به نیروی انسانی برای تحقق آن بوده است که خود گواهی بر فقدان چشم انداز برای نیاز نیروی انسانی صنعت نفت می­باشد.

3- بالا بردن سن باز­نشستگی از 60 سال به 65 سال و قابل ارتقاء به 70 سال. این بخشنامه عمدتا  بکارگیری مجدد افراد باز­نشسته و وابسته به جریان سیاسی و فکری موافق خود در دستور کار قرار داده است.

4- تفویض اختیار معاونت منابع نسانی به قائم مقام : معاونت منابع انسانی وزارت نفت به دلایل متعدد از جمله تفویض اختیار این معاونت به قائم مقام خود به طور کلی ناکارآمد شده است.

5-  عدم تدوین برنامه­ های فعال : با توجه به کاهش کار ناشی از عدم تدوین برنامه­ های فعال متناسب با وضعیت فعلی صنعت نفت بویژه در شرکت­های اصلی، نیروی انسانی از رکود و بیکاری مفرط رنج می­ برد. این مسأله آفت و چالشی جدی برای آینده است.

6- عدم جذب نیروهای توانمند و متخصص: علیرغم خروج کارشناسان بازنشسته از صنعت نفت طی دو سال اخیر، هیچگونه اقدام عملی برای تربیت نیروی انسانی جانشین انجام نشده است. علاوه بر این بخش قابل توجهی از نیروهای توانمند و متخصص صرفا به دلایل سیاسی از گردونه کار موثر حذف و یا سرگردان شده­اند.

7-  مصوبه فوق ­العاده تخصصی شغل:تصویب فوق­ العاده تخصصی شغل در هیات مدیره شرکت ملی نفت و تعمیم آن به کل نیروهای رسمی/پیمانی وزارت نفت، توسط وزیر نفت بدون کار کارشناسی که موجب کاهش فاصله دریافتی حقوق و مزایا بین نیروهای شاغل در مناطق غیر­گرمسیر/غیر عملیاتی با مناطق گرمسیر/عملیاتی شده است. هم اکنون و با گذشت زمان کوتاهی از اجرای این مصوبه، نتایج آن در رشد سریع مهاجرت معکوس نیروی انسانی متخصص به سمت مناطق غیرگرمسیر/غیر عملیاتی برخوردار قابل مشاهده است. این امر قطعا می­تواند در روند تولید نفت در این شرایط حساس، تاثیر منفی گذاشته و آینده مناطق عملیاتی را با مخاطره جدی مواجه سازد.


راههای ارتباطی

پست الکترونيکي :

anjomannisoc@gmail.com

info@anjoman-nisoc.ir

سامانه پیام کوتاه :
50005708614403

پیشخوان

پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري پايگاه اطلاع رساني معاول اول رييس جمهور منشوردولت تدبير و اميد 

آمار بازدید

بازدید کل: 1846415
ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست