60334   4957
تاریخ انتشار: 1395/08/17 09:26
نامه سرگشاده انجمن اسلامي کارکنان صنعت نفت اهواز به اعضاء محترم كميسيون انرژي
كاهش شديد دلبستگي شغلي، تمايل جدي به ترك سازمان و انگيزه جذب در شركتهاي نفتي رقيب و سرانجام گسست و پاشيده شدن بدنه قوي كارشناسي نفت حاصل تصويب اين مصوبه خواهد بود.

 باسلام و دعاي خير و آرزوي توفيقات الهي

احتراماً، همانگونه كه مستحضريد، اخيراً در كميسيون تلفيق مجلس مصوبه‌اي گذرانده شده است كه در صورت تصويب آن در صحن مجلس منتج به كاهش چشمگير پاداش سنوات خدمت كاركنان صنعت نفت ميگردد، لذا در اين خصوص نكاتي چند را به عرض مي‌رسانيم:

يكي از برجسته‌ترين نقاط قوت نظام مديريت منابع انساني صنعت نفت مرتبط كردن اهداف سازمان با پرداخت‌هاي كاركنان از طريق تشويق و پايش عملكرد فردي و تأثير اين پايش بر پايه حقوق و نهايتاً مستمري و پاداش سنوات خدمت آنان مي‌باشد . صنعت عظيم نفت تاكنون با استفاده از اين ابزار مديريتي اهداف كاركنان و سازمان را هم جهت و همگرا نموده و كاركنان را در قبال سازمان متعهد نگه داشته است.كاركنان صنعت نفت در طول يكصد سال گذشته با فراغ بال و حصول اطمينان از اينكه سازمان تمهيدات لازم را براي برخورداري از حداقل ضروريات، براي آنان در حين كار و زمان بازنشستگي مهيا مي‌نمايد به دور از هرگونه غوغاسالاري و زياده خواهي همت خويش را معطوف به خدمات صادقانه به صنعت نفت نموده‌اند. در همين راستا صنعت نفت با پرداخت پاداش سنوات خدمات توانسته است از كاركنان خود به علت شايستگي آنان سپاسگزاري كند و با اين قدرداني، ايشان را (بويژه كاركنان با سابقه كم و متوسط) را به ادامه كار تشويق نموده و سعي بر حفظ نيروهاي كيفي و همچنين پيشگيري از جذب آنان توسط شركتهاي نفتي رقيب نمايد. بديهي است سقف پاداشي كه فرد در پايان خدمت از سازمان دريافت مي‌كند مي‌بايستي متأثر از شايستگيهاي فردي وي در خلال سنوات كاري باشد و مبرهن است كه محدوديت سقف پرداخت در اين صنعت به منزله بي‌تأثير نمودن ارزيابيهاي عملكرد ماخوذه كاركنان در طول سنوات خدمت تعبير خواهد شد.

پرداخت شايستگي و پاداش بازنشستگي در صنعت نفت را بايد نظامي دانست كه از طريق اعمال استراتژي‌هاي مناسب كسب و كار (بويژه در حوزه مديريت منابع انساني) سعي بر حفظ و تقويت سرمايه‌هاي انساني خود داشته است و همچنين نظامي است كه براساس موازين و شيوه‌هاي نوين علم مديريت پاداش هر يك از كاركنان را متناسب با شغل، ميزان كارآيي، سطح مسئوليت، تحصيلات، تخصص، شرايط اقليمي، صعوبت كار و زندگي و ... تعيين مي‌نمايد.

يكي از دلايلي كه وزارت نفت توانسته است در تمامي حوزه‌هاي تحت مأموريت خود و علي‌رغم وجود محدوديتهاي فراوان و اعمال تحريم‌هاي ظالمانه بين‌المللي و چه اينك در دوران پسابرجام وظائف خود را فراتر از حد انتظار به انجام رساند و سنگر توليد و استخراج نفت و گاز را حفظ نمايد، همانا توجه سازمان به عملكرد فردي كاركنان بوده است، عملكردي كه با پايش آن از طريق پيشرفته‌ترين ابزار مديريتي، تفاوتهاي فردي احراز مي‌گردند . و در نتيجه برانگيختن كاركنان به تلاش براي پيشي گرفتن را به دنبال داشته است تلاشي كه شاغل مي‌توانست نتيجه آن را در افزايش پايه حقوق و مزايا و نهايتاً در مستمري و پاداش سنوات خود ملاحظه نمايد.

با عنايت به مطالب فوق بايد اذعان نمود، كه حاصل مصوبه كميسيون تلفيق سبب از بين بردن انسجام موجود ميان سازمان و كاركنان خواهد شد، ضمن اينكه عدم پايبندي سازمان به مقررات و دستورالعملهاي مكتوب و جاري خود، جداي از بروز بي‌اعتمادي كاركنان به سازمان، همچنين موجب تزلزل امنيت شغلي آنان بوده كه كمترين نتيجه آن عدم تعهد سازماني، كاهش شديد دلبستگي شغلي، تمايل جدي به ترك سازمان و انگيزه جذب در شركتهاي نفتي رقيب و سرانجام گسست و پاشيده شدن بدنه قوي كارشناسي نفت (كه شمشير برنده كشور بر عليه دشمن است) مي‌باشد.

تصويب چنين طرحي اساساً با روح و فلسفه ايجادي و تدوين آيين نامه ماده 10 قانون وظائف  اختيارات نفت (مصوب 19/12/91) ابلاغي آذرماه سال 1393 كه به تاييد رياست محترم جمهور نيز رسيده است همخواني نداشته و به عبارت ديگر خط بطلان بر تمامي پيش فرضهاي آن خواهد كشيد، ضمن اينكه آيا تصميم‌گيري يكسان در مورد پاداش سنوات خدمت كاركنان كه در خدمات كشوري بر مبناي سابقه خدمت و در صنعت نفت صرفاً بر مبناي سن مي‌باشد امر صحيحي است؟ آيا به خروج ناگهاني چند هزار نفر در يك برهه زماني كه اينك شاهد آن هستيم و عمدتاً جزء تصميم گيرندگان اين صنعت مي‌باشند، مي‌توان
بي توجه بود؟

علي‌ايحال انجمن اسلامي كاركنان صنعت نفت- جنوب، حسب رسالت ذاتي خود و با عنايت به دغدغه و نگراني همكاران شاغل، به جد تاكيد مي‌نمايد، كه در صورت اجرائي شدن اين مصوبه، كاركنان دچار تعارض شديد با سازمان شده و صنعت نفت را در مواجهه با كاركنان خود، صادق ارزيابي نخواهند كرد و لذا به نظر مي‌رسد كه خسارات ناشي از اين ناحيه و لطمات وارده به سازمان نفت به مراتب سنگين‌تر از تمامي
هزينه ‌هايي است كه سازمان در صورت عمل به تعهدات سابق خود با آن مواجهه خواهد گرديد.

رجاء واثق داريم، در مقطعي كه صنعت نفت به منظور جبران كمبودها و نقصانهاي گذشته و در فضاي پسابرجام به شدت نياز به آرامش دارد، تا كاركنان با خاطري آسوده بتوانند به نقش و ماموريت خود كه همان تلاش در جهت توليد بيشتر، حسب رهنمودهاي مقام معظم رهبري است، بپردازند، آن اعضاء محترم با اطلاع از حساسيت صنعت نفت، نهايت تلاش و كوشش خود را در متقاعد نمودن ديگر عزيزان نماينده به منظور اصلاح مصوبه كميسيون تلفيق خواهند نمود و اميدواريم بزودي شاهد رفع نگراني از پرسنل خدوم نفت باشيم .

                             من ا... التوفيق

                                  انجمن اسلامي كاركنان صنعت نفت- جنوب

                                  آبان ماه 1395


راههای ارتباطی

پست الکترونيکي :

anjomannisoc@gmail.com

info@anjoman-nisoc.ir

سامانه پیام کوتاه :
50005708614403

پیشخوان

پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري پايگاه اطلاع رساني معاول اول رييس جمهور منشوردولت تدبير و اميد 

آمار بازدید

بازدید کل: 1846402
ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

ورود هرچه بیشتر بخش خصوصی به صنعت نفت با قراردادهای جدید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

زنگنه خطاب به حسینی : اشکالات قراردادهای جدید را برطرف کنید

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست

ایرادی به قراردادهای نفتی وارد نیست